Öntözőrendszer téliesítése

Minden évben, az első fagy előtt, az öntözőrendszer téliesítési rituáléja prioritássá válik. A téliesítéssel járó potenciális veszélyek miatt, a legjobb, ha ezt a műveletet mindig szakemberre bízzuk.

Még ha a víz egy részét le is engedtük a rendszerből, a maradék víz megfagyhat, kitágulhat és megrepedhet a PVC-csövekben (merev, fehér cső), általában szerelvényről szerelvényre. A polietilén csöveket (rugalmas, fekete cső) sok fagyos éghajlaton használják. Bár a polietiléncső rugalmasabb, mint a PVC-ből készült csöveg nyomás alatt ez is képes tágulni, a csőben maradt víz itt is megfagyhat és a cső megrepedhet. A visszafolyó szerelvényben lévő fagyott víz károsítja a belső alkatrészeket, és megrepedhet miatt a sárgaréz test is.

Az öntözőrendszer fagyási kárainak kockázatának minimalizálása érdekében téliesíteni kell az öntözőrendszert. Az öntözőrendszereket háromféle vízelvezetési mód egyikét szem előtt tartva telepítik: kézi leeresztés, automatikus leeresztés vagy az ún. “kifúvás”/ “kifújás”. A következő bekezdésekben bemutatjuk az egyes leeresztési módszereket.

Kézi leeresztési módszer

Ezt a módszert akkor alkalmazzuk, ha az öntözőcső vég- és mélypontjain kézi szelepek találhatók. E rendszerek leeresztéséhez egyszerűen elzárjuk az öntözővíz-ellátást majd kinyitjuk az összes kézi leeresztőszelepet. Miután a víz kifolyt a fővezetékből, a kazán leeresztő szelepét is kinyitjuk és leengedjük a maradék vizet, amely az öntözővíz elzáró szelep és a visszaáramlásgátló között van. Ha ezzel elkészültünk a visszaáramoltató berendezésen lévő ellenőrzőcsapokat is ki kell nyitni. Ha az öntözőberendezések visszacsapó szelepekkel rendelkeznek, akkor fel kell húzni az öntözőberendezéseket, hogy a víz lefolyhasson az öntözőtest alján. A leeresztő szelepek elhelyezkedésétől függően előfordulhat, hogy a visszaáramoltatóban, a csővezetékben és a szórófejekben marad némi víz. Amikor az összes víz kifolyt, az összes kézi leeresztőszelepet el kell zárni.

Automatikus leeresztési módszer

Ezt a technikát akkor használjuk, ha az öntözőcsövek vég- és mélypontjain automatikus leeresztő szelepek találhatók. Ezek automatikusan kinyílnak és leeresztik a vizet, ha a csővezetékben a nyomás 10 PSI-nél kisebb. Ezek aktiválásához el kell zárni az öntözővíz-ellátást és aktiválni kell egy állomást a rendszer nyomásának csökkentésére. Miután a víz kifolyt a fővezetékből, ki kell nyitnii a kazán leeresztő szelepét vagy az elzáró- és hulladékszelep leeresztő sapkáját és leengedni a maradék vizet, amely az öntözővíz elzárószelep és a visszaáramlásgátló között van. Majd ki kell nyitni a visszaáramoltató berendezésen lévő ellenőrzőcsapokat. Ha az öntözőberendezések visszacsapó szelepekkel rendelkeznek, akkor fel kell húzni az öntözőberendezéseket, hogy a víz lefolyhasson az öntözőtest alján. A leeresztő szelepek elhelyezkedésétől függően a visszaáramlásban, a csővezetékben és a szórófejekben maradhat némi víz.

Egyes területeken előfordulhat, hogy a kézi leeresztő rendszer kombinációja van a fővezetéken (az öntözővíz elzárószelep és a szelepek közötti cső) és az automatikus leeresztő rendszer az oldalsó vezetékeken (a szelepek és a szórófejek közötti cső).

A “kifújásos” módszer

Ezt az eljárást kizárólag biztonsági védőszemüveg viselelése közben ajánlatos elvégezni. A rendszer sűrített levegővel történő kifúvásakor mindig rendkívül óvatosan kell eljárni. A sűrített levegő súlyos sérüléseket okozhat, beleértve a súlyos szemsérülést is, a repülő törmelékektől. Ajánlott, hogy egy képzett, engedéllyel rendelkező szakembernek elvégeznie ezt a téliesítési módszert. A kifúvási módszer 2-3 köbméter/perc értékű légkompresszort használ bármely 2-es vagy annál kisebb fővezetékhez. A kompresszort egy gyorscsatlakozón, tömlőcsatlakozón vagy más típusú csatlakozón keresztül csatlakoztatjuk a fővezetékhez, amely a visszaáramoltató készülék után található. A sűrített levegőt nem szabad átfújni semmilyen visszaáramoltató berendezésen. A "kifúvás" elindításához el kell zárni az öntözővíz-ellátást. Majd a kompresszor szelepének zárt állásában csatlakoztatjuk a légkompresszor tömlőt a csatlakozóhoz. Ezután aktiváljuk a vezérlőn azt az állomást, amelyik a legnagyobb magasságban lévő és a kompresszortól legtávolabb lévő zóna vagy szórófej. Majd elzárjuk a visszaáramlás elzáró szelepeket, majd lassan kinyitjuk a kompresszor szelepét; ennek fokozatosan kell levegőt juttatnia az öntözőrendszerbe. A kifúvási nyomásnak az adott zóna legalacsonyabb nyomással rendelkező komponensének maximális üzemi nyomás specifikációja alatt kell maradnia, és soha nem haladhatja meg a 80 PSI értéket.

Minden egyes állomást/zónát a kompresszortól legtávolabbi állomással/zónával kezdve kell aktiválni, lassan haladva a kompresszorhoz legközelebbi állomás/zóna felé. Minden egyes állomást/zónát addig kell aktiválni, amíg nem látható, hogy a fejekből víz távozik, ez állomásonként/zónánként körülbelül két percet vagy annál többet vesz igénybe. Jobb, ha állomásonként/zónánként két vagy három rövid ciklust alkalmazunk, mintha egyetlen hosszú ciklust. Ha az állomás/zóna megszáradt, nem szabad tovább fújni a levegőt a csövön keresztül. A száraz csöveken keresztül mozgó sűrített levegő súrlódást okozhat, ami hőt termel, és a hő kárt okozhat.

További lépések

Miután a vizet eltávolítottuk az öntözőrendszerből, kikapcsoljuk a légkompresszort, és leengedjük az esetlegesen jelenlévő légnyomást. Ha a visszavezető berendezés ún. nyomás-vákuum-megszakító - golyóscsapokkal rendelkezik, kinyitjuk és bezárjuk többször a visszavezető berendezés elzárószelepeit, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a felső területekről minden beszorult víz kiszabadult. Ezt követően az elzárószelepeket 45°-os szögben nyitva hagyjuk majdi a próbakilincseket is kinyitjuk.

Esőérzékelők téliesítése

Nem kell sokat tenni az esőérzékelő téli hónapokra való felkészítéséhez. Ha az érzékelő olyan típusú, amely egy csészével vagy tállal rendelkezik, amely felfogja a vizet, akkor érdemes eltávolítani a vizet, és egy műanyag zacskót helyezni az érzékelő fölé. Ez megakadályozza, hogy a víz összegyűljön és megfagyjon a csésze vagy a tál területén. Ha az érzékelő olyan típusú, amely ostyákat vagy korongokat használ, akkor érdemes eltávolítani az ostyákat, és egy zárt helyen tárolni a téli hónapokban. Ez megakadályozza, hogy a nedves ostyák megfagyjanak.

Kérjen ajánlatot Ön is öntözőrendszerének téliesítésére, szakképzett szakembereink állnak rendelkezésére!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram