Miben különbözik az egészségügyi intézmények takarítása más takarítási típusoktól?

A Merriam-Webster szótár szerint a "tiszta" szó, azt jelenti, hogy "megszabadulni a szennyeződésektől vagy idegen anyagoktól". Ha figyelembe vesszük a különböző típusú, tisztítást igénylő létesítményeket, ez a meghatározás igen egyszerű. Ez különösen igaz, amikor egészségügyi intézményekről van szó. A kórházak, klinikák, laborok, orvosi rendelők az egészség és a gyógyítás helyszínei, mint ilyenek a tisztasági követelményeik jóval meghaladják a lakóépületek vagy egyes kereskedelmi létesítmények tisztasági követelményeit.

Az egészségügyi intézetek takarításának középpontjában nemcsak a szennyeződések, por vagy kiömlött folyadékok eltávolítása áll, hanem a betegségek terjedésének megakadályozása és az általános jó közérzetet elősegítő környezet kialakítása is. Ezek nem érhetőek el a "szokásos”, általános takarítási eljárásokkal.

Tisztítás kontra fertőtlenítés

Sokan azt gondolják, hogy a tisztítás és a fertőtlenítés ugyanazt jelenti, de valójában két különböző eljárásról van szó.

A tisztítás, a korábbi meghatározás szerint, egy felület szennyeződésektől vagy idegen anyagoktól való megszabadításának folyamata. Ilyen lehet például egy poros munkalap ronggyal történő áttörlése, egy padló felsöprése, vagy akár egy tányér elmosása is. Ezek a tisztítási folyamatok mind-mind csak felület szintjén történnek.

Eközben a fertőtlenítés a baktériumok, vírusok és más mikrobák inaktiválását vagy elpusztítását jelenti, hogy azok ne tudjanak fertőzni vagy szaporodni. A tisztítás is képes elpusztítani bizonyos baktériumfajtákat, azonban vannak olyan baktériumok is, amelyek a tisztítószereket alkotó elsődleges vegyületekkel szemben ellenállóbbak. Ezért van szükség ilyen esetekben fertőtlenítőszerek alkalmazására, mivel azok olyan hatóanyagokkal rendelkeznek, amelyek képesek megzavarni vagy károsítani a kórokozók sejtjeit. Az orvosi létesítmények takarításakor a tisztítás után mindig szükség van fertőtlenítésre is. E két folyamat elvégzése biztosítja, hogy ne maradjanak olyan baktériumok, amelyek betegségeket terjeszthetnek.

Veszélyes anyagok és hulladékok

Az irodai környezettel vagy akár az élelmiszerekkel kapcsolatos létesítményekkel ellentétben az egészségügyi intézeteknek nap, mint nap veszélyes anyagokkal és hulladékokkal kell foglalkozniuk. A szennyeződés és a sérülések megelőzése érdekében ezen anyagok és hulladékok megfelelő kezelését és ártalmatlanítását biztosítani kell. Néhányukhoz még speciális hulladékgyűjtő konténerekre is szükség van. Az orvosi rendelők, irodák takarítása is több figyelmet igényel, mint a szemét szelektálásával és újrahasznosításával kapcsolatos ismeretek.

Speciális takarítóberendezések

A kórházi takarítás és fertőtlenítés speciális berendezéseket igényel. Ezek közé tartoznak az ipari szintű gőztisztítók és ködképzők. Még a padlósúrológépeknek és szárítóknak is elég strapabírónak kell lenniük ahhoz, hogy bírják a gyakori használatot.

Gyakran érintett felületek fertőtlenítése

A betegségek terjedésének megelőzése érdekében a rendszeresen érintett felületeket és tárgyakat kell a leggyakrabban fertőtleníteni. Más kereskedelmi létesítményekhez képest a kórházakban és más egészségügyi intézményekben sokkal több ilyen felület van: 
a kórházi ágyak teljes fejtámlái, korlátai, korlátok közötti terek
asztallapok és fiókok
szobai telefonkészülékek
infúziót tartó állványok
nővér- vagy orvoshívó gombok
szobaajtó gombok
mozgássérültek által használt eszközök
Az emberek azért mennek egészségügyi intézetekbe, kórházakba, hogy meggyógyuljanak és jobban érezzék magukat, nem pedig azért, hogy új betegséget szerezzenek, vagy a már meglévő betegségüket súlyosbítsák. Rendkívül fontos, hogy minden felületet megfelelően fertőtlenítsünk, mivel már egy kis mennyiségű baktérium vagy vírus is fertőző dózist jelenthet. Az egészségügyi intézetekben való takarítás bőséges képzést és megfelelő felszerelést egyaránt igényel. A legjobb, ha ezt a feladatot mindig professzionális takarító személyzetre bízzuk.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram